_
Taródi vármúzeum főterme
  • 2013. júl. 11.
  • 1165
  • 18
  • 23
  • beágyazás
    XL L M S XS
    px
    HTML
    URL
  • jelentem
Sopron, Taródi vár
Kevesebb
Több

franszoá   2013. július 14.

Tacsi, ismered a Taródi kuruckapitány történetét ?

tacsifoto   2013. július 14.

Hogyne, Lockenhausban (hirtelenjében nem jut eszembe a falu magyar neve) a vízi várnál szép emlékműve van. Az avatására meghívták az egyik volt barátnőmet, aki született Taródy, ennek a kapitánynak a leszármazottja (állítólag)

franszoá   2013. július 14.

Dr Thirring Gusztáv szerint Lakompak (Lackenbach) a csata helyszine, ahol 1620-ban az Esterházy várkastély ostromában Tarródy Mátyás, Bethlen Gábor egyik főtisztje elesett.( Már majdnem bevették a várat a kurucok, amikor Dampierre cs.fővezér felmentette Esterházy Miklóst, aki pedig már hajlott rá, hogy átadja.) A folytatás az lett, hogy ő feleségével Dersffy Orsolyával és udvartartásával másik erősebb várába, Lánzsérra (Landsee) költözött át - mire a kurucok bevonultak a kiüritett várkastélyba.-Tarródy márványkoporsóján tisztelgő, vitézhez illő magyar felirat van, mely a szép kastéllyal együtt fennmaradt.

tacsifoto   2013. július 15.

Szép történet, szép vár, szép emlékmű....valahol még a képeim is megvannak, gyalog mentünk oda, a határnyitás után sok-sok gyalogtúrát terveztem a határhoz közeli falvakba, szinte egész Burgenlandot bejártuk..... rengeteg gyönyörű vár van ott....

franszoá   2013. július 15.

Ez nekem még hátravan.
Azt hiszem 100 évig élve is sok maradna az adósságom e téren (is), pedig ez még csak a Kárpát-medence.(Nagy Lajos hódításai nélkül értve)
Persze a "csak" az nem jó szó ide !
Gyönyörű és fontos várak-erősségek a német és török ellen egyaránt.
Azért hivták Várvidéknek kb.1000 évig és az Őrség kiterjesztése volt (a "gyepü" miatt) Sok jó dolgot lehet olvasni a kis Thirring-féle kalauzban (1911) is, amit hál' Isten sikerült megörökölnöm !

tacsifoto   2013. július 15.

Figyelmedbe ajánlom ezen kívül a Burgenland című magyar nyelvű Panoráma könyvet, ott nem csak a várak, de a települések, várak történetei, falvak magyar elnevezései stb. is benne van. Nagyon olvasmányos, ezen kívül kiváló útikönyv. Mindezen által nekem mégsem a burgenlandi várak között van a kedvencem, hanem a hainburgi vár, ami a dévényi áttörésnél van. Az egyik hegyen Dévény vára, a Duna másik partján Hainburg vára uralja a Dunát. Prímán belátni Pozsonyba, és az egész tájat, Morva mezőt stb. mind ellenőrzése alatt tudta tartani. Ez olyan régi vár, hogy már az ókorban is Óvár volt a neve.Találtam egy kis magyar nyelvű irodalmat is hozzá:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Hainburg_an_der_Donau
Látom, nem írja az ókori kapukat: Halászkapu (ami a Dunáig ért) Pogány kapu (Carnuntumig nyülott) A harmadik azt hiszem várkapu. Hát szóval az a vár nekem a várak-vára. Figyelmedbe ajánlom....

franszoá   2013. július 16.

Köszönöm megjegyzésedet, meg fogom nézni a könyvet és talán a várat is hamarosan, amelyet a " Burgenland és Szlovénia 100 csodája" c. ragyogó könyv is a "Magyar kapu éke"-nek aposztrofál (Marossy Gyula) !
Carnuntum colonia ranggal az egyik legnagyobb és teljes jogú római város volt, kb.30000 polgárral, a Borostyánkő-hadi és kereskedelmi út -mellett, 2 légióval és egyben Pannonia Superior fővárosa.A germán betörések ellen létesítették és a kiváló Marcus Aurélius (a kedvenc császárom) ennek légióstáborából vezényelte a kvádok-markomannok elleni hadjáratait, miközben megírta hires művét az "Irtam Carnuntumban"-t, mely a sztoikus filozófia egyik talpköve és személyes vallomás egyben.
Ajánlom szives figyelmedbe, át is küldhetem ha jelzed !
(Morvamező rendkívül fontos csatáink szinhelye, Dévény-vára alatt dőlt el 907-ben, hogy megszilárdul-e a magyar állam és képes lesz-e ellenállni a német-morva hódításnak.
Képes volt !!)

tacsifoto   2013. július 16.

Hű, ez egy több emberes hozzászólás volt....ezt csak a fiam tudná lektorálni, ő ugyanis történelemtanár :)

franszoá   2013. július 16.

Tacsi, ez tkp. már egy lektorált szöveg.
Kollektív tudás, közös emlékezet- muszájból -mert gyökereinket ismerni az kötelesség. Amúgy a katona-császárról megirták, hogy Sopronban (Scarbantia) is megszállt mikor ment föl Carnuntumba légiójával a "borostyánköveken".Inkább filosz volt mint katona, de pechjére beleszületett az állandósuló barbár határvillongásokba, igaz más császárok szintén azokban az időkben.
Sopron meg egyedülálló abban (is) hogy az antik idők múltával 400 év múlva ráépítették az ispáni várat, majd az egész belvárost a római alapokra. A Tűztorony mellett volt a toronyőri ház és a pincemúzeumban látható a római főkapu kettős tornyának az alapja irdatlan kváderkövekből, ezt a középkorban városi börtönnek használták.
Bella Lajos után Nováki Gyula, Sz.Póczy Klára és Gömöri János régészek végeztek beható kutatásokat Sopronban, nekik köszönhetjük mai tudásunk legjavát.Az igazság az, hogy nekik még a szövetséges légierő is besegített 1944-45-ben- bár ez igencsak kevés jó a rosszban- ti. amit az iszonyatos rombolás okozott a 4-5 nagy és több kisebb légitámadás során ! ( Állítólag kimélni akarták a szép épületeket de köd volt, meg állandóan "mellé ment" a bomba...a láncos is !)

tacsifoto   2013. július 17.

Szándékosan hagytam utoljára a választ, mert ez nagyobb lélegzetű téma. Narcus Aureliusról úgy tudtam, hogy Szombathelyen, vagyis Savariában volt katonai küldetésben. Ha mégsem így volt, nem nyitok vitát, elfogadom az érveket.
Carnuntumban többször is jártam, elkepesztő mennyiségű római kori emlék maradt még mindig, annak ellenére, hogy 1500 éven át a római épületek anyagából építkeztek a környéken lakók.... Várjál csak, mi is az osztrák település neve, mindjárt mondom: Petronell. Hatalmas kőtáruk is van, és a Duna partján aréna, ahol a cirkuszi játékok lezajlottak...Ott látható a Pogány kapu, ami a hainburgi vár része....Ha netán kocsid van, könnyedén megtehető az út, különben csak társasútban tudom elképzelni....
Rengeteg történet és legenda fűződik ehhez a vidékhez. Nálunk most szombaton állítólag kelta ünnep lesz a Várhelyen, már kétszer voltam, és mindkétszer nagyon élveztem, rengeteg képet készítettem....Gömöri János a mi szakosztályunkban túrázott évtizedekig, nagyon klassz tórákat vezetett, Nováki Gyuszi pedig kedves, fiatalkori turista barátom volt Főleg a kelta földvárakkal foglalkozott, sok ásatást végett és tanulmányokat írt. Különösan azh Istenszéke vidékét kutatta. Aztán sajnos elkerült Sopronból, úgy tudom, a Mezőgazdasági múzeum igazgatója lett. Azóta is járt Sopronban előadást tartani....Gömöri remélem szokásához híven remek előadást fog tartani a kelta várakról. Engem nagyon is érdekelnek a kelták. Meg kéne tudnom, milyen volt a kelta nők ruhája,

franszoá   2013. július 18.

Hát ez jól előkerült a Taródi-Tarródy kapcsán, de annyira nem lep meg hogy informáltságod és személyes kapcsolataid Sopron kultúrájában, átlag feletti.A témához valóban nagyobb lélegzetet kellene venni, hiszen az illyr-kelta-római vonal jelentős.A Borostyánkő útról ez található a XX.sz.-ban több néven is "futó" Főtérbe beágyazott kőlapon: "Via commercialis et militaris Imperii Romani".Szabatos és kifejezi a rómaiak zseniális államszervezését amely a szintén igen jelentős, gall eredetű kelta világbirodalmat legyőzte és jórészt be is olvasztotta magába.Érdekes amit a kelta nők viseletéről olvastam: a Sopronkőhidán előkerült Sempronius siremlék szobrain is látszik, hogy a pannon lakosság romanizálódása során a hölgyek megőrizték kelta viseletüket, de úgy hogy a hajkorona már a római császárnőkét utánozta.A férj-fiú etc. azonban már tógában fesziített, mint egy echte római hivatalnok vagy légiós-tiszt.Gömöri János sokat foglalkozott a lovasnépek vaskohászatával is-elismert szakembere a témának-mely nekem is szakmába vág némiképp (archeometallurgia).Szerencsés vagy hogy ilyen urakkal turistáskodhattál.
Istenszéke megegyezik az Urak asztalával-ott a "csücsökben" ? (Itt említeném meg soproni szobrász-kőfaragó nagybátyámat, aki Szakály Ernő munkatársaként a "kapitóliumi triász" néven világhírüvé vált Juppiter-Junó-Minerva márvány szoborcsoportot - több ezer töredékéből-összerakta (5-6 segédjével) A Soproni Szemlében többször írtak erről a témáról ! ( Béla bátyám műve az "Őrtüze

tacsifoto   2013. július 18.

No, Szakály Ernőt is ismertem személyesen, sőt, az egész családot. Most is élnek itt rokonai. Igen, a Borostyánkő út a Fő téren is áthaladt, de a Szanatórium utáni Zichy réten is látható, bár a kövezet nincs feltárva, aztán Deutschkreutznál (Sopronkeresztúr) a Juvina forrásnál bukkan elő újra. Most szombaton megint lesz kelta ünnepség a Várhelyen, biztos, hogy Gömöri ismertető sétát fog tartani....mikor utoljára ott voltam, a kelta "tógák" afféle skót kockás anyagból készültek, sok civil is beöltözött....jópofa volt. Az Istenszéke nem azonos az Urak asztalával. Istenszéke (németül Himmestrohn) Harka után van a Soproni hegység szélén. Hatalmas földvár volt ott is, amit Nováki Gyuszi kutatott fel. Az Urak asztala egy német tükörfordítás (Herrentisch) az igazi magyar neve: Asztalfő pedig a csücsökben van, jóval Görbehalom után. Végig kell menni a Hidegviz-völgyön), vagy Brennbergnél a határ nyomvonalán (ami most remek túra útvonal) Ágfalvától pedig az Arbesz réten keresztül lehet feljutni rá.

franszoá   2013. július 18.

.....trohn...tehát trón v. trónus-ezek szerint németből jött (Álmos még vezér volt vagy harka ? - fia István már trónon ülő szent király..Attila is hun király volt, akit hármas koporsó rejt valahol, az avar Baján pedig kagán-king ?) A Zichy rétre ki fogok látogatni a hires út miatt, ami állítólag már a kelta időkben is megvolt.Akkor tkp. kik voltak az útalapozók? (én nem tudom, az biztos) Nováki és Gömöri dolgozatait érdemes átfutni, ők régészek de Domonkos Ottó munkáit is, aki kitűnő néprajzos volt, sokat tett a Kisalföld és Sopron-megye igen gazdag és szines népi kultúrája, mesterségei kutatásával és a Liszt Ferenc Múzeum gazdagításáért.(Kedvencem volt ott a pince és a padlás, ahol remek műhelyek, paraszti "tiszta szobák" berendezéseit csodálhattuk meg- amig el nem vitték Sopronból - sajnos !)
A vasolvasztás régi technikáját a középkor végéig működő Sopron környéki Magyarfalva-kányaszurdoki kohókat Gömöri János ásta ki még 1979-ben.( Jártam ebben a szurdokban tavaly.A kemencék a Storno-ház emeletén tekinthetők meg !) Ezek a kora középkorban Európa-szerte ismert kemencék fejlett változatai.Kőből épített aknakemencék voltak, salakkifolyóval és mesterséges fújtatással.Már a kelták és a rómaiak is használtak ilyeneket Felső Ausztria (Noricum) és Stájerország is gazdag ilyen leletekben.Sajnos idén már nem jutok el a kelta-ünnepre, pedig érdekel (bár szerintem a skótmintás szoknya egy túlkapás, még ha jópofa is, de a szezon-fazon összecserélése. Skócia kelta alapítású, de k

franszoá   2013. július 18.

....bocsánat, de Géza fejedelem az apa, Álmos az pedig Szent István szépapja volt, ükapja Árpád, nagyapja Taksony...etc.

Mielőtt megdorgál valaki - és joggal !

tacsifoto   2013. július 18.

Most mégis javítok: Harka egyenlő Magyarfalva. Az átkosban keresztelték át, hogy "igazi magyar neve legyen" a rendszerváltás után újra Harka lett. Jó, mi?

Bocsánat, az egyenlőségjelet sehol nem találom. Mielőtt segíteni akarnál megírom, hogy finn a klaviatúrám, minden máshol van,mint ahol gondolná az ember...

tacsifoto   2013. július 18.

Még valami: Taksony Árpád unokája volt, nem a fia (Solt nevű fiának a gyermeke)

franszoá   2013. július 18.

...Stimmel...- valamint Szent István nagyapja egyben - mint írtam volt !!

Ave Cézár !

franszoá   2013. július 18.

...Viszont a pikáns meg az ebben, hogy igy még magyarabb lett !
Ui. a harka, az egy ázsiai lovásnomád népeknél szokásos vezető tisztség elnevezése.Nekem mindkettő megfelel.
Amúgy 1921 forró őszén az ottaniak többsége szavazott az elszakadásra. ( Lelkük rajta, szerencsére nem szándékuk szerint alakult - mondom én, Franszoá és még annyian. 72% akarta Civitas Fidelissimában a maradást és a többsége így érzi ma is.)

tacsifoto   2013. július 18.

Hát persze, a magyarosító elvtársak nem vettek maguknak annyi fáradságot, hogy a Harka név eredetének utána nézzenek. Valóban az egyik legmagyarabb falunév.

Előző hozzászólásodat befejezem: Va Van!

tacsifoto   2013. július 18.

Nem, ez egy vicc akarna lenni.... olvasd össze-
Avecézárvavan (a vécé zárva van)
Bocsi, nem tudtam kihagyni , diákkorunkban csak ezt mondtuk egymásnak, ha foglalt volt az a bizonyos fülke: Ave

franszoá   2013. július 18.

Szerintem ez a poén is szerepelt a Római vakáció-ban !

A diákkori reflexek megőrzése jó jel, csak így tovább Tacsi !
: - D

Kedvencnek jelölték
Gyűjteményekben
Albumokban