A kisbolygó a kép közepén alig észrevehető mütyürke pötty, a sávocskák a csillagok. A kamerát a kisbolygó követésére állították, vagyis együtt mozgott azzal, azért látszanak a csillagok vonalaknak. Fotó: Peter Birtwhistle, Great Shefford Observatory, Berkshire, Anglia
Sajnos hazánkból semmilyen formában nem lesz látható a belépés és a megsemmisülés. Az égitestet távcsővel lehet csak követni, de nagyon halvány, így a kíváncsi hazaiak csak abban bízhatnak, hogy talán lesz valaki véletlenül a helyszínen, aki képes megörökíteni az eseményt.
Hasonló méretű égitestek évente több alkalommal is elérik a Földet, ám ez a jelenlegi alkalom az első, hogy egy ilyen kicsinyke aszteroidát még a légkörbe lépés előtt felfedeztek. Az égitest a 2008 TC3 nevet kapta rövidke földi „életére”.
Forrás: NASA, hirek.csillagaszat.hu, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics
Friss információként egyelőre a következőt tudom hozzátenni a cikkhez:
Az égitest mérete kicsit kisebbnek bizonyult a későbbi mérések alapján, csak kb. 3 méteres, vagyis teherautóból személyautóvá csökkent.
A KLM meteorológusa, értesülvén a várható látványosságról, felhívta a térségben repülő KLM és Air France légijáratok pilótáinak figyelmét a vérható égi tűzijátékra, s kérte, hogy lehetőség szerint figyeljenek, jegyezzék az eseményt, ha látnak valamit.
Az egyik KLM gép a megadott körzet közelében repülve egészen kis idővel a várt légkörbe érkezés előtt látott a jelzett irányban egy felvillanást, amely akár lehetett volna az aszteroida is, ám a gép elég messze volt, így azt feltételezik egyelőre, hogy csak egy nagyobb meteort látott.
Várjuk a további esetleges beszámolókat. A felvétel, kép és egyéb dokumentum beérkezése valószínűleg esélytelen, a politikailag instabil, ráadásul sivatagos vidéken esetleg néhány beduin álmát zavarta meg a felvillanás. Esetleg valamely Vörös-tenger partján álló városkából lehetséges, hogy észleltek valamit. Ha valami csoda, szerencse vagy egyéb ok folytán méágis lesz, azonnal közlöm.
Legfrissebb információk:
A fentebb említett KLM pilóta bizonyosan ezen aszteroida elégését látta, azóta meteorológiai műhold felvételek elemzéséből kiderült, hogy a helyszín valóban Észak-Szudán lakatlan vidéke volt, a találkozás pedig 2:45-kor következett be, a (katt!) Meteosat-8 felvétele szerint, amelyen tökéletesen azonosítható a legalább 5 percen keresztül látható villanás. A műhold 5 percenként készít felvételt, s így két képen is ott van a látvány, az adatokat elemző Jiri Borovicka (Cseh Tudományos Akadémia) szerint a műhold által vizsgált minden hullámhossszban egyaránt látható volt.
Egy infrahangos meteorfigyelő rendszer kenyai állomása is érzékelte a légkörbe érkezést, az adatainak elemzése szerint kb. 1,1 - 2,1 kilotonnás erejű volt a kis aszteroida robbanása.*
Sajnos szemtanúk beszámolója illetve földi megfigyelés továbbra sincs a látványosságról, s nagyon valószínű, hogy nem is lesz már. A becsapódás helyszíne Abu Szimbeltől délre mintegy 500km-re, déli irányban, a Núbiai-sivatag felett volt, távol minden emberi településtől. Az a néhány szerencsés sivataglakó, aki esetleg láthatta, minden bizonnyal élete legszebb tűzijátékának élményével gazdagodott.
* Hasonló méretű kis égitestek évente néhány alkalommal érik el a Föld légkörét, időnként emberi észlelések is érkeznek. Ilyen volt pl. 1993. január 19-én az olasz Lugo városa feletti meteor, amely kb. 30 kilométeres magasságban robbant fel, mintegy 14 kilotonnás energiával. Hatására lökéshullám keletkezett, amelyet szeizmológiai műszerrel is mérni lehetett, s egész Olaszország területén látták a Nap fényességét megközelítő robbanást. A Lugo-i égitest kb. kétszer akkora sebességgel érkezett az atmoszférába, mint a jelenleg tárgyalt, jóval kisebb méretű 2008 TC3. A felszínen a látványosságon kívül észlelt jelenség, hogy néhány ablak betört a robbanás lökéshullámától.