Az általad letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot
RCC távcső, Tanyasi Tahó, 2015, a részlet és az egész kölcsönös értelmezése.
A piszkéstetői RCC távcső észlelés közben. Hosszú expozíciós HDR felvétel.
Az RCC a Ritchey-Crétien-Coudé nevek rövidítése, és a távcső optikai rendszerére utal. A Ritchey-Crétien optika egy a közepén átfúrt homorú forgási hiperboloid főtükörből és egy domború forgási hiperboloid segédtükörből áll, a főtükör furatán kilépő fénynyaláb a tükör mögötti felületen hozza létre a képet. A piszkés-tetői távcső főtükre 101 cm átmérőjű, Ritchey-Crétien elrendezésben a fókusztávolság 13,6 m és 150 mm átmérőjű képet tud élesen kirajzolni, amely egy 43 szögperc (kb. másfél Hold-átmérő) méretű terület az égbolton. Az optikai rendszer életlensége néhány tized szögmásodperc, amit általában lényegesen leront a légköri nyugtalanság miatti élesség-veszteség, Piszkés-tetőn ritkán lehet 1 szögmásodperc felbontásnál jobbat elérni, tipikus az 1,5- 2 szögmásodperc (kb. 0,1 mm a képsíkban).
A távcső átállítható Coudé optikai rendszerbe is, akkor a fókusztávolság 39 m lenne és a kép a kupola egy alsóbb szintjén keletkezne, de erre az elmúlt 41 évben még soha nem került sor.
A távcső a jénai Zeiss művekben készült, 1974-ben helyezték üzembe, és ez volt az első távcső az országban, amit eleve számítógépes vezérléssel láttak el. A vezérlő számítógépet a magyar VILATI készítette. Az idők folyamán a vezérlő számítógép változott, de egészen 2013-ig az eredeti meghajtórendszer működött. 2013-2014-ben a magyar Hepenix cég teljesen átépítette a meghajtórendszert is és a vezérlést is. Az új rendszer lehetővé teszi a távészlelést, ezért az észlelő csillagásznak ki sem kell mennie a kupolába. Nem is megy ki, ezért tudtam én ott nyugodtan fényképezni.