_
Selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) hernyója
  • 2015. szept. 10.
  • 1067
  • 1
  • 4
  • beágyazás
    XL L M S XS
    px
    HTML
    URL
  • jelentem
Gyártó: Canon PowerShot A610
Fókusztáv: 7.3mm
Rekesz: f/4.0
Zársebesség: 1/200
Készült: 2015. szept. 09. 11:11
Kevesebb
Több

neogra   2015. szeptember 10.

Most is vannak ezek a hernyók? Mert akkor a hétvégén meg kell vizsgálni a puszpáng bokrainkat...
Tavasszal sok volt, kaptak is némi permetlét, de mostanában nem vettem észre, hogy rágcsálják a hajtásokat.

Természetvéd   2015. szeptember 11.

Igen, ez a fotó két napja készült, sőt, fotóztam kifejlett lepkét is ugyanott, ugyanakkor. Lepkéből csak egyet láttam, hernyóval viszont tele voltak a bokrok, volt olyan puszpángsor, amit tarrá rágtak. Sajnos mivel behurcolt fajról van szó, eddig még nincs tudomásunk olyan ragadozóról, ami kifejezetten őt támadná (pl. fürkészdarázs vagy fürkészlégy), talán a madarak és egyéb ragadozó rovarok, pókok alkalomadtán elkapják őket, de ez önmagában kevés. A "jó hír", hogy legalább a puszpángon kívül más növényen nem élnek meg, azt viszont elég hamar tarrá rághatják. Bálint gazda honlapján amúgy ezt írták róla:

"A selyemfényű puszpángmoly évente 3 nemzedéket nevel ki, tehát háromszor rajzik a lepkéje."

Illetve:

"Észlelésük esetén minél előbb el kell távolítani a kártevővel fertőzött hajtásokat, és megsemmisíteni. Házi kertben ez a védekezési mód általában elegendő. Később folyamatosan figyelni kell a bokrokon jelenlétüket, mert őszig károsításukkal számolni kell.

Súlyos fertőzésénél a deltametrin hatóanyagú Decis, a cipermetrin hatóanyagú Ciperkill, az acetamiprid hatóanyagú Mospilan, Gazelle, Spilan, a metoxifenoxid hatóanyagú Runner és a diflubenzuron hataónyagú Dimilin rovarölő szerek hatásosak a rágó szájszervű hernyók ellen. A rovarölő szerek ölő hatása elsősorban a fiatal lárvák ellen kifejezett."

Tehát mivel három generációja is van egy évben, ezért nem elég, ha mondjuk tavasszal megölöd mindet, utána is figyelni

Természetvéd   2015. szeptember 11.

Na, most nézem, hogy levágta az Inda a hozzászólásom utolsó negyedét... Azért szólhatna a rendszer, hogy max hány karaktert írhatok egy postba, vagy valami... Bocs, folytatom. Szóval:

Tehát mivel három generációja is van egy évben, ezért nem elég, ha mondjuk tavasszal megölöd mindet, utána is figyelni kell a bokrokat, mert lehetséges, hogy később egy lepke mondjuk átrepül valaki más bokráról, lepetézik a tiédre és kezdődik minden elölről. Persze nem kell állandóan permetezni, úgyis észreveszed, ha megint rágni kezdenek a hernyók, mert fogyni fog a levél a bokrokról. Mivel nálunk a puszpáng elsősorban dísznövény és csak azzal terjed, ezért ha a környezetedben más kertjében nincs ilyen bokor, akkor remélhetőleg egyhamar nem bukkannak fel ismét, miután a sajátodról már leirtottad őket.

neogra   2015. szeptember 11.

Nálunk kb. 4m sövény van kialakítva belőle a bejárati kapu, és a ház sarka között. Az első évben, amikor megjelentek ezek a kis mocskok, teljesen lerágták, pedig ott jöttünk-mentünk mellette. De a következő évben azért elég jól helyrejött, és azóta tavasszal mindig permetezzük. Eddig elég szép volt, de közelről nem szoktam nézegetni van-e rajta.
Bosszantó, hogy szinte mindent permetezni kell már.
Nem is tudom elképzelni, hogy a biokertészek hogy tudnak meglenni permetezés nélkül. A különböző növények társítása, meg a növények levével, pl. a csalánlével való permetezés nálam nem vált be.
Köszönöm a részletes tájékoztatást, hasznos volt.

Kedvencnek jelölték
Albumokban