_
volt egy likőrgyár
  • 2020. jan. 22.
  • 260
  • 11
  • 12
  • beágyazás
    XXL XL L M S XS
    px
    HTML
    URL
  • jelentem
Budapest VIII. Nagyfuvaros u. 3/B. Kaufmann Jakab likőr rum és ecetszesz gyára.

Furcsa, kerek alakzatok vonzzák a szemet a Nagyfuvaros utca 3/B homlokzatán. Lehetetlen kivenni a mintájukat, de egészen biztosra vehetjük, hogy vásárok és kiállítások díjai, érmei. Talán az 1896-os millenniumi szemle valamely kitüntetése is ott van közöttük. Hiszen abban az évben már működött Kaufmann Jakab "likőr-, rum- és eczetszeszgyára" a Józsefváros akkortájt legnépesebb fertályán, a Népszínház utcától néhány háznyira.
Ma már persze semmi más nem emlékeztet rá, mint az egykori gyárépület felirata: "Kaufmann Jakab likőr rum és ecetszesz gyára". A kitüntetések másai és maguk a betűk rég eltűntek - csak a lenyomatuk silabizálható ki. De a feljegyzésekből szerencsére megtudható, milyen is volt Kaufmann Jakab likőrgyára: kicsi. A legkisebb a századelő Budapestjén, ahol tucatnyi hasonló üzem működött. Kaufmann Jakab azonban mindössze nyolc embert alkalmazott. Kis családi vállalkozás lehetett ez, akárcsak Grauer Miksa rum, likőr és ecetgyára a Rákóczi út 45. alatt, amelyből Kaufmannék 1890 körül kiváltak. A Postatakarék csekkszámla-tulajdonosainak 1938-as listájában még olvashatók a Kaufmann-cég adatai, az 1948-as lajstromban azonban már hiába keressük őket. De működött még a gyárépület emeletén az összenyitott két lakásból kialakított ortodox zsinagóga. Az csak valamikor az ötvenes évek elején szűnt meg.

nevetnijo   2020. január 23.

Teljesen igazad van frangipani, milyen semmitmondó a másikhoz képest!

frangipani   2020. január 23.

Azt megértem, hogy valószínűleg már nem jól zárt az ablak, meg rossz állapotban is volt, és cserére érett. De ezt megoldhatták volna stílusosabban is.

Hermi   2020. január 24.

Pont az előbbi fotóhoz írtam, hogy milyen jó, hogy még nem cserélték műanyagra az ablakokat... És akkor idekattintottam...
Íme, a rossz példa a felújításokra, egyetértek Frangipanival!

nevetnijo   2020. január 24.

Lányok, teljesen egyetértek veletek. Felújításnál, cserénél nem igen figyelnek az összhangra. Itt még az is félő, hogy a másik ablakot is le fogják cserélni, elég közel van a két ablak, lehet ez egy lakás, csak elfogyott a pénz, és majd később kerül sor a másik ablakra. :((

frangipani   2020. január 24.

Nekem is az volt az első gondolatom, hogy a két ablak egy lakáshoz tartozik. A kérdés viszont sokkal összetettebb. Nem szándékom a tulajdonos védelme, csak racionális akarok lenni. Ennek a cserének nem biztos, hogy csak a tulajdonos igénytelensége vagy stílustalansága az oka. A fa élő anyag, egy idő után korhad, vetemedik, ami a fűtés szempontjából ilyenkor már nem igazán gazdaságos. Ráadásul időnként mázolni is kell, ami elég költséges. A fa, főleg az egyedileg méretre, fazonra készített fa ablak ára többszöröse, mint az előre gyártott, ráadásul fehér műanyagé... Az, hogy egyszerre csak egy ablak lett kicserélve, szintén jelentheti azt, hogy nem volt meg az odaillőre az anyagi fedezet. De lehet, hogy rosszul látom.

Hermi   2020. január 24.

Bizony Frangipani, ehhez is pont arra van szükség, mint egy háborúhoz: pénz, pénz, pénz!
Az empátiád irigylésre méltó és egyetértek veled!

frangipani   2020. január 25.

Hermi: köszönöm, egyszerűen csak nem bírom az igazságtalanságot, és azt, ha a bármi miatt elesetteket, kiszolgáltatottakat ok nélkül bántják.
Ez viszont sajnos semmit sem változtat azon a tényen, hogy ez az új ablak ezen a házon ronda, stílustalan és ízléstelen.

Hermi   2020. január 25.

Szépen összefoglaltad a véleményedet és a helyzetet is. Remek emberke vagy, nagyon jól látod!

nevetnijo   2020. január 26.

frangipani, teljesen igazad van. Nem tudhatjuk az itt lakók pénzügyi helyzetét, mikor mire van anyagai forrásuk. Sajnos az a tapasztalatom, elég jól ismerem környezetemet, hogy figyelmetlenek, nem figyelnek oda a dolgokra, szemetelnek, összefirkálják a frissen festett falakat, és még sorolhatnám. De ez Budapesten máshol is megfigyelhető. Nagy problémának tartom még, hogy az IKV annak idején úgy adta el ezeket az épületeket, hogy már lelakottak voltak, semmi bevételi forrásuk a tulajdonosoknak, ha egyáltalán megvették a lakásokat. Most meg kötelezik őket, hogy legyen felújítási alap, újítsák fel a homlokzatokat, azért ez nem reális. Jó, persze vannak önkormányzati pályázatok, vissza nem térítendő támogatás, de ez még mindig kevés.

frangipani   2020. január 26.

Igen, egyik oldalon ott van az országra jellemő igénytelenség, a másik oldalon prdig a nehéz emberi sorsok...

Kedvencnek jelölték
Gyűjteményekben
Albumokban