_
Osztrák monitor BODROG a Mentés 1914
  • 2011. okt. 19.
  • 168
  • 0
  • 0
  • beágyazás
    L M S XS
    px
    HTML
    URL
  • jelentem
http://www.loc.gov/pictures/#

A flottilla a későbbiekben több kisebb hajót is kapott, többek között a 1.sz torpedónaszádot az adriai flottától, valamint őrnaszádokat, de az ütőképes magot mindig is a monitorok jelentették. Ezek között a következő megépült hajó-pár a BODROG és a TEMES volt. Ezek szintén Újpesten épültek, s 1904-ben bocsátották vízre őket. A felépítés ismét változott, és a folyami hadviseléshez jobban alkalmazkodóbb formát öltött. A folyókon történő manőverezés eléggé kötött, emiatt a harci cselekmények során a hadihajók leginkább szemből és hátulról voltak kitéve az ellenséges hajók tüzének.

A legkorábbi klasszikus monitor felépítés, amit a MAROS-nál és a LEITHA-nál alkalmaztak, elég komoly tűzerőt képviselt, de nem volt képes a hajók farát védeni. A hajók szárazföldről érkező ellenséges támadás esetén is csak frontirányban és oldalra tudtak tüzelni. A SZAMOS és a KÖRÖS építésénél ez a szempont vezetett ahhoz, hogy a korábbi elrendezéssel szemben a lövegeket két toronyba, előre és hátra építsék. Bár ez az elrendezés hatásosnak tűnt, hamar bebizonyosodott a gyakorlatban, hogy frontirányú támadás esetén (és monitorok esetén ez a bevált taktika) a lecsökkent tűzerő nem biztos hogy elégséges a cél leküzdésére, valamint szembe kellett nézni egy új kihívással is, mégpedig azzal, hogy a tengeri hajókkal ellentétben a csekélyebb távolságok és a gyengébb manőverezhetőség miatt előfordulhat, hogy egyszerre kell felvenni a harcot az ellenséggel a folyó mindkét partján.


A fenti érvek miatt a BODROG és a TEMES felépítését jelentősen megváltoztatták a korábbi hajókéhoz képest, és a hátsó lövegtorony helyett egy páncéllemezekkel védett tarackot alkalmaztak, a két löveg pedig ismét előre került, de most már két különböző toronyba a hajó két oldalán. A TEMES és a BODROG tűzerejét jelentősen megnövelték. A hajókon a két 12 cm-es löveg mellé felszerelt 12 cm-es tarack mellett két gyorstüzelő 3,7 cm-es löveg és egy 8 mm-es géppuska is helyet kapott. Hosszuk 56 m-re nőtt, ugyanakkor a páncélzatot egyes helyeken némileg csökkentették. A beépített 1400 lóerős dugattyús gőzgépek 24 km/h sebességet biztosítottak, 2000 km-es hatótáv mellett. A korábban használt Martin-acél páncélzat helyett a hajók krómnikkel páncélzatot kaptak, és ez a tömeg csökkenése mellett is nagyobb védelmet jelentett. Ezzel a két hajóval a harcképes monitorok száma hatra emelkedett. (Időközben a MAROST és a LEITHA-t felújították.) A flottilla a monitorok mellett hét új őrnaszádot is kapott megerősítésü