Az általad letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj
szűrőprogramot
cuccaro
cuccaro 2009. december 08.
A természetfotózás etikai alapelvei:
A madarak fotózását (tekintettel érzékenységükre) fokozott figyelemmel és felelősséggel kell végezni. A fotózás módját úgy kell megválasztani, hogy a madarat az a legkevésbé zavarja.
A fotózás módját, helyét és idejét tekintve a módszerek, a veszélyességük sorrendjében a következők:
1. fészeknél, fészkelő revírben,
2. dürgő helyen,
3. éjszakázó, pihenőhelyen,
4. táplálkozó, ivóhelyen,
5. a vonulás során való fotózás.
A szövetség elvárja tagjaitól, hogy e fényképezési módok közül mindig a fényképezendő fajra legkevesebb veszéllyel járó, ugyanakkor „sportszerű" lehetőséget alkalmazzák!
Erre az ajánlásra alapozva a szövetség a szaporodási helyeken és időszakokon kívül készült madárfotókat etikailag és szakmailag is mindig többre értékeli, mint az úgynevezett „fészekfotókat"!
A fészkelési időszakban a fészkelő revírben történő fotózás veszélyeit felismerve, valamint a Magyarországon élő madárfajok természetvédelmi státuszára való tekintettel a szövetség tagjai részére a következő korlátozásokat írja elő:
a/ A költési időszakban a fészkelő revírben és a fészeknél tiltja a fotózásra irányuló tevékenységet a következő fajok esetében:
réti sas, békászó sas, törpe sas, szirti sas, parlagi sas, halászsas, vándorsólyom, vörös kánya, kishéja, túzok, daru, siketfajd.
b/ A költési időszakban a
cuccaro
cuccaro 2009. december 08.
folytatás:
b/ A költési időszakban a fészeknél történő fotózásra a szövetség engedélyt adhat, ha azt a tag kérelmezi, és a kérelmet az elnökség pozitíven bírálja el. Ezek a fajok a következők:
batla, kiskócsag, nagykócsag, üstökös gém, vörös gém, fekete gólya, hamvas rétihéja, kerecsen, kisvércse, túzok (csak dürgő helyen), császármadár, nagypóli, székicsér, ugartyúk, szikipacsirta, kövirigó.
c/ A szövetség nem tiltja, de nem is javasolja tagjainak a fészektelepen történő fotózást, de ilyen esetekben a fotósnak fokozott elővigyázatossággal kell eljárnia a természeti károsodások megelôzése érdekében
d/ Az a, és a b, pontban nem szereplő védett és fokozottan védett fajok fényképezésére a szövetség külön korlátozást nem ír elő, de e fajok fotózására is érvényesek az Etikai Szabályzat ajánlásai, előírásai.
Budapest, 1990. december 01.
Dr. Kalotás Zsolt sk
elnök
Alma99
Alma99 2010. szeptember 18.
fészekalja ...